خودتان را يك كارفرما يا مديربخش يك شركت فني تجسم كنيد. آيا مي‌دانيد چگونه يك مهندس نرم‌افزار يا مدير سيستم خوب را استخدام كنيد؟
متأسفانه، در كشور ما اكثر استخدام‌ها براساس آشنايي قبلي كارفرما با متقاضي كار است و سابقه كار مفيد و حرفه‌اي بودن در درجه دوم قرار دارد.
علاوه بر اين، به نظر مي‌رسد بسياري از مديران هنوز به صورت سنتي با متقاضيان كار مصاحبه مي‌كنند و از شيوه اصولي استخدام اطلاع كاملي ندارند.
جالب است بدانيد در علم مديريت امروزي رويه استخدام از دو مرحله تشكيل مي‌شود:
نخست، افرادي را كه به درد كار شما مي‌خورند پيدا كنيد و سپس آن‌ها را مجاب كنيد كه با شما كار كنند.
در حقيقت، در گام نخست بايد مشخص كنيد كه از نيروي جديد چه انتظاري داريد، سپس، مصاحبه‌اي اصولي انجام داده و او را ارزيابي كنيد. حالا چگونه فردي را كه به نظرمان مناسب كار است، مجاب به كار كنيم؟
يك مصاحبه خوب كه در آن شركت يا سازمان خود را خوب معرفي كنيم، مي‌تواند باعث شوق متقاضي كار براي كار با شما باشد.در ادامه مراحلي كه مي تواند در استخدام يك نيروي فني مانند مهندس نرم‌افزار يا برنامه‌‌نويس به شما كمك كند، شرح داده شده است.
شرح وظايف تهيه كنيد
سعي كنيد شرح وظايف شما دو قسمت داشته باشد؛ قسمتي درباره وظايفي كه متقاضي كار در بخش شما خواهد داشت و قسمتي نيز درباره مهارت‌هايي كه متقاضي كار بايد براي به دست آوردن شغل داشته باشد.
نيروهاي خوب را در كنفرانس‌ها جست‌وجو كنيد


مهندسان فني كه در كنفرانس و سمينارها حضور مي‌يابند مي‌توانند نيروهاي خوبي باشند، زيرا به دنبال افزايش سطح علمي و اطلاع از پيشرفت‌هاي علمي جديد هستند.
همچنين مي‌توانيد در وب سايت شركت يا روزنامه آگهي استخدامي چاپ و تقاضاي ارسال رزومه كنيد.
فقط دقت كنيد كه رزومه كارشناسان فني به خصوص مهندسان نرم افزار بايد توسط مديران فني و مسلط به علم IT بررسي شود. معمولاً قسمت پرسنلي شركت‌ها نمي‌توانند افراد شايسته و فني را از روي رزومه آن‌ها شناسايي كنند.
حرفه‌اي مصاحبه كنيد
قبل از اين‌كه با او مصاحبه كنيد، مطمئن شويد عكس او را ديده‌ و رزومه‌اش را كاملاً خوانده‌ايد. در اين صورت وقتي او را براي اولين بار مي‌بينيد غريبگي نمي‌كنيد و احساس مي‌كنيد قبلا‌ً هم او را ديده‌ايد و از كارهايي كه انجام داده مطلع هستيد. با اين كار صميميت بيشتري با او خواهيد داشت و تأثير مثبتي روي او خواهيد گذاشت.
بهتر است پس از سلام با او سريع مصاحبه و پرسش را آغاز نكنيد، چند دقيقه‌اي با او احوال‌پرسي كرده و از او پذيرايي كنيد. در حين مصاحبه سؤالات مختلفي را مطرح كنيد و از سؤالات تكراري اجتناب كنيد. همچنين سعي كنيد اين‌گونه وانمود نكنيد كه از او بهتر مي‌دانيد بايد متوجه اين نكته باشيد كه هدف از مصاحبه اين است كه او را ارزيابي كنيد نه آن‌كه ادعا كنيد كه تجربه و اطلاعات فني شما از او بيشتر است.
با مهندس نرم‌افزار مصاحبه فني كنيد
مسئله‌اي نرم‌افزاري را توضيح دهيد و از او بخواهيد راه‌حل‌هاي ممكن آن مسئله را توضيح دهد. سؤالات فني كه مطرح مي‌شود بايد با يكديگر مرتبط باشد. به عنوان مثال: آيا به زبان سي شارپ آشنايي داريد؟ فكر مي‌كنيد فرق اين زبان و ++C چيست؟ به Apache آشنا هستيد؟ چه زبان برنامه نويسي تحت وبي با اين وب سرور سازگاري زيادي دارد؟ آيا مي‌توان زبان PHP را در IIS ويندوز هم اجرا كرد؟ تفاوت ASP و PHP چيست؟ و سؤالات مرتبط با هم ديگر…
او را در پروژه‌هاي عملي ارزيابي كنيد
پس از پرسش‌هاي فني و تئوري از او بخواهيد مثلاً يك برنامه كوچك به زبان جاوا بنويسد. حتي اگر وقت اين كار را نداريد از او بخواهيد قسمتي از برنامه نوشته شده را تحليل كند و بگويد به چه روش‌هاي ديگري مي‌توانست آن ماجول را تهيه كند.
علا‌وه بر آنچه ذكر شد، در نظر گرفتن موارد زير نيز حائز اهميت است:
¦ يك مهندس نرم‌افزار بايد بتواند كتاب‌هاي زبان اصلي را به راحتي بخواند. در نتيجه از او بخواهيد قسمتي از يك كتاب فني نرم‌افزار را بخواند و براي شما توضيح دهد.
¦ يك مهندس نرم‌افزار علاوه بر داشتن دانش نرم‌افزاري بايد بتواند با پايگاه‌هاي داده كار كند، پس مي‌توانيد چند سؤال فني در مورد پايگاه داده از او داشته باشيد.
¦ مطمئن شويد مهندس نرم‌افزاري كه استخدام مي‌كنيد فن نگارش خوبي دارد و مي‌تواند مستندات تهيه كند (مشكل بسياري از مهندسان نرم افزار اين است كه حوصله نوشتن مستندات برنامه‌ها را ندارند).
¦ يك برنامه‌نويس خوب بايد از متدلوژي‌هاي نرم‌افزاري مطلع بوده و بتواند در تيم‌هاي پروژه حضوري فعال داشته باشد.
¦ يك مهندس نرم‌افزار بايد كارشناس خوش‌فكري هم باشد. براي همين مي‌توانيد در مصاحبه با او يك يا دو سؤال هوش هم مطرح كنيد.
¦ اگر مهندس نرم‌افزار خوبي را شناسايي كرديد، سعي كنيد سريع او را استخدام كنيد، زيرا ممكن است او رزومه خود را به چند شركت ديگر هم فرستاده باشد و اگر در رويه استخدام تأخير زيادي داشته باشيد، ممكن است او را فراري دهيد.
البته بايد مطمئن شويد كه او به كار كردن در شركت شما راضي و خوشحال است و قصد كار به مدت طولاني را دارد. بديهي است يكي از فاكتورهاي مهمي كه مي‌تواند يك نيروي فني و مستعد را به مدت طولاني در شركت شما پاي‌بند كند، دستمزد كافي است.
توجه كنيد كه حقوق يك مهندس نرم‌افزاربه نسبت از حقوق يك كارمند يا حتي كارشناس معمولي اداري بالاتر است. دستمزد كم باعث دلسردي او مي‌شود.
درباره مراحل استخدام مهندسان نرم‌افزار حرفه‌اي نكات زيادي باقي‌مانده است. براي اطلاعات بيشتر در مورد اين‌كه چه كسي را مي‌توان مهندسان نرم‌افزار حرفه‌اي ناميد مي‌توانيد به مقاله «مهندس نرم‌افزار حرفه‌اي كيست؟» شماره 72 ماهنامه شبكه مراجعه كنيد
.
امين صفايي
ماهنامه شبکه – مرداد ۱۳۸۶ شماره 91

دسته بندی‌ها: آموزش,همه مطالب

برچسب‌ها :

دیدگاه کاربران

  1. alireza گفت:

    ali bood kheyli mamnoon

دیدگاه خود را بنوبسید