wtlficvzzkjr50ut7vc

 

هر كه را جامه ز عشقی چاك شد
او ز حرص و جمله عیبی پاك شد

عشق پیش نیاز لازم دارد یعنی فرد باید رشد كند و از مراحلی بگذرد تا نوبت به عاشق شدن برسد. كسی كه هنور با والدینش درگیر است، سازگاری با همكاران ندارد، رابطه صمیمانه ای با دوستانش ندارد.

افسرده و مضطراب است، تصمیم های مهمی در زندگی نگرفته یا به اجرا در نیاورده است، از این شاخه به آن شاخه می پرد، هدف زندگی خود را شفاف ترسیم نكرده است.

و حتی در انتخاب هنجارها به انتخاب ثابتی برای وضع ظاهری ، پوشش و نحوه رفتارش نرسیده است و مردد بوده و روز به روز شكل به شكل می شود و هویت خود را نیافته است،

مانند كودك پیش دبستانی است كه برای اردو به دانشگاه رفته باشد، او هرگز نمی تواند در نقش دانشجو باشد. حتی اگر بر روی صندلی های دانشگاه بنشیند.

عشق باید یك وحدت و یكپارچگی بین شما ، افراد و همه هستی ایجاد كند. اگر رابطه دختر و پسری، با پنهان كاری، تعارض ، درگیری با دیگران، احساس گناه، اضطراب، تردید، و قطع روابط اجتماعی با دیگران، مشكل در شغل ، تحصیل ، روابط خانوادگی و …، همراه هست باید مطمئن شد كه هوس، خود را به جای عشق به آنها معرفی كرده است.

عشق هایی كز پیِ رنگی بُوَد
عشق نَبوَد ، عاقبت ننگی بود

چنین مواردی از نشانه های هوس هستند:

loovee

زودرنجی، دل خوری، نگرانی، تردید ، عجله در به نتیجه رسیدن، امروز و فردا كردن، زبان بازی كردن، با چند نفر ارتباط صمیمی وعمیق عاطفی گرفتن، رویاپردازی در مورد فرد، چشم پوشی از نقاط ضعف آن شخص و …

بیشتر ببینید:
عشق و عرفان - قسمت دهم

همه از نشانه های هوس است، در حالی كه عشق ، قامتی رعناتر، بزرگتر ، قوی تر و منحصر به فرد دارد و از همه مهم تر آرامش بخش است.

عشق هایی كه نگرانی آفرین، اضطراب آور و دمدمی مزاج و به ظواهر فرد بستگی دارد، همان هوس ها هستند كه « محور من» در آنها قوی است . یعنی فرد همه چیز را برای خودش می خواهد ، نه معشوق

منابع :

1- هنر عشق ورزیدن اثر اریک فروم

2- مبانی شناخت انسان اثر آیزنک

3- عشق و شور زندگی اثر باربارا دی آنجل

دسته بندی‌ها: عشق و عرفان,همه مطالب

برچسب‌ها : <<,>>

دیدگاه کاربران

  1. الهام گفت:

    دوستی می گفت ما یا عاشق همه هستیم یا هیچ کس! :))

دیدگاه خود را بنوبسید