اينكه از كدام زبان برنامه‌نويسي در چه زماني و كجا استفاده كنيم، هنري است كه همه برنامه‌نويسان از آن بهره‌ نبرده‌اند.
در هر زمان زبانهاي خاصي مي‌توانند به قول معروف روي بورس باشند ولي زبانهايي هم وجود دارند كه با دانستن آنها مي‌توانيد به كار خود توسعه دهيد و همچنين زبانهايي وجود دارند كه براي كارهاي خاص بهتر است از آنها استفاده كنيد.
در طي زمانهاي مختلف زبانهاي خاصي آمده‌اند و بعد از سالها منقرض شده‌اند. تكيه بر روي يك زبان مي‌تواند كارتان را از دستتان بگيرد.
براي نمونه در گذشته برنامه‌نويس فرترن ياكوبول يك برنامه‌نويس پول‌ساز به حساب مي‌آمد اما آيا اكنون نيز اينطور است؟
در اين مقاله سعي داريم شما را با 10 زباني كه بهتر است امروزه با آنها آشنا باشيد و در چند مورد از آنها مهارت داشته باشيد آشنا كنيم.


PHP-1

اين زبان يك زبان تفسيري باز متن براي كار در طرف سرور به حساب مي‌آيد و براي توسعه سايتهاي وب به كار مي‌رود. اجراي درست آن در تمام سيستم عامل‌ها و همچنين هماهنگي كامل با HTML و علاوه بر آنها قدرت، سرعت و امنيت بالا اين زبان را به ايده‌آل‌ترين زبان براي توسعه وب تبديل كرده است.
اين زبان فعلاً آينده وب به حساب مي‌آيد و به همين دليل بهتر است به طور كامل با اين زبان آشنا باشيد.
اگر از لحاظ آماري نگاه كنيد بيشتر سايتهاي معروف با اين زبان نوشته شده‌اند و در قسمت كاريابي سايت‌ها نيز دانستن اين زبان يك اولويت بزرگ به حساب مي‌آيد.
همچنين اين زبان شبيه زبان C/C++ و Perl است. به همين دليل اگر شما با آن زبانها آشنايي داشته باشيد مي‌توانيد به آساني PHP را ياد بگيريد.C#-2


يك زبان همه‌منظوره مي‌باشد كه شي‌گراست و توسط شركت مايكروسافت به وجود آمده است. اين زبان قسمتي از .NET مايكروسافت محسوب مي شود و به همراه آن عرضه شده است.
در واقع C/C++ به عنوان اجداد اين زبان هستند و برنامه‌نويسان اين دو زبان به راحتي مي‌توانند به C# مهاجرت نمايند.
اگر قصد داريد كه از زبانهاي مايكروسافت استفاده كنيد اين زبان را به عنوان گزينه اول حساب كنيد. بدون شك اين زبان به عنوان اصلي‌ترين قسمت .NET به حساب مي‌آيد.

AJAX-3


اين مورد شايد در رده زبانهاي برنامه‌نويسي نباشد
اما مخفف
Asynchronous JavaScript and XML بوده يك تكنولوژي محبوب در وب به حساب مي‌آيد.
اگر نام Web2 را كه نسل جديد اينترنت محسوب مي‌شود شنيده باشد حتماً مي‌دانيد كه AJAX يكي از پايه‌هاي آن به حساب مي‌آيد.
شايد دليل اينكه بايد اين زبان را ياد بگيريد، همه‌گير شدن آن در بين سايت‌هاي محبوب باشد. اگر از Google Maps يا Gmail استفاده مي‌كنيد مي‌توانيد ببينيد كه از اين تكنولوژي به طرز وسيعي در آن استفاده شده است.
اين تكنولوژي امكان مي‌دهد كه صفحه وب با سرور تعاملاتي انجام دهد بدون اينكه كل صفحه از اول بارگزاري شود. همين مزيت مي‌تواند به سرعت عمل سايتها و امكانات آنها بيفزايد.&nbsp
Java Script-4


اغلب مردم اين زبان را جزو جاوا مي‌دانند اما اينطور نيست و حتي به وجودآورندگان دو زبان نيز متفاوت هستند. جاوا اسكريپت زباني اسكريپتي است و بيشتر در سمت كلاينت و گاهاً در سمت سرور مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مرورگرهاي وب مي‌توانند آن را اجرا كنند و در واقع مي‌توان آن را قسمتي از صفحات وب به حساب آورد. كدنويسي جاوااسكريپت بسيار آسان است و يكي از ديگر نقاط مثبت آن اين است كه نياز با كامپايل ندارد.
اين زبان در بيشتر سايت‌هاي وب موجود استفاده شده است (اگر نگوييم همه سايت‌‌ها) و مي‌توان بعد از HTML اين زبان را به عنوان همه‌گيرترين زبان در وب دانست.
ياد گرفتن اين زبان آسان است و مي‌تواند كمك بزرگي در پيدا كردن كار و انجام بهتر كارهايتان باشد.Perl-5


اگر نام CGI را شنيده باشيد حتماً نام پرل را هم شنيده‌ايد. اين برنامه نيز يك زبان برنامه‌نويسي تفسيري است كه در سمت سرور اجرا مي‌شود و بيشترين كاربرد آن در توسعه برنامه‌هاي تحت وب و يا برنامه‌نويسي رويه‌اي در لينوكس است.
با اينكه PHP به عنوان جايگزين مناسب براي اين زبان مطرح است اما هم اينك هم حرفه‌اي‌ها پرل را ترجيح مي‌دهند.
متأسفانه ياد گرفتن اين زبان سخت است و زماني بيشتر از ساير زبانها مي‌طلبد. به خصوص در دنياي هكرها معروف است كه يك هكر بدون دانستن اين زبان هكر محسوب نمي‌شود.C-6


اين زبان استانداردترين و پركاربردترين زبان در جهان محسوب مي‌شود و يك مهندس كامپيوتر و يا متخصص نرم‌افزار بدون دانستن آن نمي‌‌تواند خود را متخصص در اين رشته به حساب آورد.
اين زبان خود پايه بسياري از زبانهايي است كه در اين مقاله از آنها نام برده شده است.
سي يك زبان ساختاريافته است و اگر بخواهيد از نسخه شي‌گراي آن استفاده كنيد بايد زبان C++ را انتخاب كنيد.
اگر C را ياد بگيريد مي‌توانيد به آساني و در مواقع لزوم به به يكي از زبانهاي ديگر مثل PHP، JAVA و يا C# مهاجرت نماييد.
چرا كه ياد گرفتن آنها در صورت آشنايي با C بسيار آسانتر است. همچنين اين زبان در همه جا از صنعت و روبات گرفته تا دنياي بازيها كاربرد دارد و همين برنامه‌نويسان اين زبان را قادر مي‌سازد كه راحت‌تر بتوانند كار پيدا كنند.Ruby-7


Ruby يك زبان شي‌گرا و ديناميك است كه به صورت بازمتن به وجود آمده است.
Ruby on Rails
نيز در واقع يك توسعه بازمتن از Ruby است كه براي كار در وب به وجود آمده است.
دليل به وجود آمدن اين زبان جديد آسان‌تر كردن كار برنامه‌نويسي بوده است.
همه كساني كه اين زبان را ياد گرفته‌اند، توافق دارند كه پروسه آساني را براي يادگيري آن طي كرده‌اند. به وجودآورندگان اين زبان سعي داشته‌اند تا يك زبان آسان با كاركرد زياد و قوي ايجاد كنند و اين فرضيه را كه زبانهاي قويتر سختتر هستند، باطل كنند.
با اينكه اين زبان يك زبان جديد به حساب مي‌آيد و هنوز همه‌گير نشده است اما مي‌توان به عنوان يك زبان برنامه‌نويسي آينده‌دار به آن نگاه كرد.&nbsp
Java-8


جاوا يك زبان برنامه‌نويسي شي‌گرا است كه در سال 1990 در شركت سان به وجود آمد.
هدف از ايجاد آن داشتن يك زبان بود كه برنامه‌هاي نوشته شده در آن بدون اينكه نياز به تغيير داشته باشند در سيستم عامل‌هاي مختلف قابل اجرا باشند.
اين زبان اين كار را با استفاده از يك تكنولوژي به نام Machine Virtual انجام مي‌دهد. كاري كه بعداً توسط .NET در شركت مايكروسافت انجام شد.
بسياري از شركت‌ها و برنامه‌نويسان از اين زبان استفاده مي‌كنند تا مخالفت خود را با مايكروسافت نشان دهند.
اما در حقيقت جاوا يك زبان قوي و بدون نقص است. اين روزها كه موبايل به صورت همه‌جانبه وارد زندگي مردم شده‌اند.
جاوا به عنوان زبان اول براي برنامه‌نويسي پرسود موبايل‌ها مطرح است و كساني كه به اين كار علاقه دارند حتماً بايد جاوا ياد بگيرند.&nbsp
Python-9


اين زبان نيز يك زبان بازمتن است كه به صورت شي‌گرا و تفسيري طراحي شده است. مديريت حافظه ديناميك و متمايز آن Python را به يك زبان سريع و قدرتمند تبديل كرده است.
كدهاي اين زبان بسيار خواناست و دستورات آن بسيار كوتاه و صريح است به طوري كه مي‌تواند با كمترين كد بيشترين كارها را انجام داد.
بسياري از شركتها و سايتهايي كه قبلاً با PHP كار مي‌كردند هم اكنون به سوي Python مهاجرت كرده‌اند چرا كه اين زبان را ساده‌تر و قو‌ي‌تر از موارد مشابه مي‌دانند. در اين زمينه مي‌توان شركت گوگل را مثال زد.&nbsp
VB.Net-10


VB.Net يا همان Visual Basic.Net قسمتي از .NET است كه بر اساس زبان VB كلاسيك به وجود آمده است.
VB به عنوان زبان برنامه‌نويسي آماتورها مطرح بود تا اينكه شركت مايكروسافت با توسعه .NET قدرت و حيات تازه‌اي به اين زبان داد.
اين زبان هم اكنون جزو زبانهاي محبوب به حساب مي‌آيد و با اينكه هنوز هم حرفه‌اي‌ها به آن روي خوش نشان نمي‌دهند اما روز به روز استقبال بيشتري از آن مي‌شود.
اين زبان به خصوص براي برنامه‌نويسي بانك اطلاعاتي بسيار مناسب است و مي‌توان در كمترين زمان برنامه‌هاي تجاري با آن تهيه كرد.
اگر زياد به آماتور بودن و قدرت زبان اهميت نمي‌دهيد مي‌توانيد در كمترين زمان اين زبان را ياد گرفته و شروع به كار با آن بكنيد.
برگرفته از : هفته نامه علم روز

دسته بندی‌ها: آموزش,همه مطالب

برچسب‌ها : <<,,,,>>

دیدگاه خود را بنوبسید