این کتاب دید آدم به زندگی رو کاملا تغییر میده. مخصوصا جلد دومش. من که به این کتاب خیلی علاقه مند شدم
طرز فکرتان را در بسیاری از زمینه ها تغییر خواهد داد ، تغییری در جهت رشد و تکامل مثبت
این کتاب مقدمه بسیار زیبایی داره منم بخشهایی از اون رو تایپ کردم تا در اختیار شما دوستان قرار بدم
امید وارم در زندگیتان مفید واقع بشه .
در ضمن بسیار روان ترجمه شده و خیلی راحت قابل فهمه
نام کتاب : انسان روح است نه جسد
مولف : دکتر رئوف عبید ( رئیس دانشکده عین الشمس قاهره )
مترجم : زین العابدین کاظمی خلخالی ( دکتر در علم متافیزیک جدید و استاد در زبان عرب )

هدیه و درود مولف به خوانندگان
از دیر زمانی جاودانگی روح در میان قدما ، موضوع بحث فلسفی و اعتقادی بوده ، بعد هم به تدریج در نزد علمای علوم جدید توسعه و تحول پیدا کرده و به مرحله ای رسیده که روش شناخت علمی روح مورد توجه آنان واقع شده است .
این توسعه و تحول علم روحی جدید ، تقریبا از یک قرن و نیم قبل شروع و هم اکنون هم ادامه دارد .
آنچه که مسلم می باشد این است که علم و فلسفه از دیر زمانی موضوعی مهمتر ازشناخت چگونگی روح ، برای خود سراغ ندارد . بعلاوه ارتباط این مسئله ، به حال و آینده انسانها ، به منظور شناخت عوامل سعادت ، قساوت ، از سایر علوم شدیدتر می باشد.

پس خواننده گرامی که می خواهد خود را بشناسد و به هدف زندگی خویش آگاه گردد ، و به میزان باورهای خود در باره روح پی ببرد ، وقتی مطالب این کتاب را خواند و متوجه شد که بررسی مسائل مربوط به روح تا چه حد متضمن
مشکلات و دشواریها می باشد ، به خود می گوید (می خواهم اطلاعات خود را در باره روح زیاد کنم) چون آن را خدمت بزرگی به خود تلقی می کند .همانطوری که با خواندن این کتاب و معرفی آن به دیگران ، می تواند به حقیقت علم ودانش هم خدمت نماید . چون دانستن مطالب این کتاب سبب میشود مردم قدر و ارزش کسانی
که به این علم خدمت کرده اند ، بدانند .
پس من رساله خویش را به چنین خواننده ای تقدیم می نمایم. رساله ای که تنها احساس مسئولیت در قبال این مسئله
مرا وادار به نگارش آن نمود .


چون در این رساله، اطلاعات زیادی در باره روح و شناخت کیفیت آن ذکر شده ، که بطور قطع سبب آگاهی بیشتر
خواننده در دراره روح خواهد بود .
من در این مسئله شک ندارم که این رساله نتنها اطلاعات مردم را نسبت به روح زیادتر می کند ، بلکه موجب تقویت حس خویشتنداری ، آنان نیز می گردد . وآنها می توانند توشه اطمینان خاطر به آینده ، و اعتماد به سرنوشت خویش را بدست آورند .

علاوه بر مزایای فوق، خواندن این کتاب خواننده را از رنج های زندگی کنونی وبی هدفی ، و از غمهای حاصله از دوری یاران و دوستان خویشان ، بواسطه مرگ آنان نجات می دهد .
زیرا متوجه می شوند که این دوری و جدائی که بوسیله مرگ پیش می آید ، دائمی نخواهد بود .


بخشی از مقدمه مترجم

نخست سپاس فراوان خود را به پیشگاه با عظمت خداوند منان تقدیم می نمایم که وسیله ای فراهم ساخت تا چنین کتاب با ارزش و مفیدی به دست من بیفتد و بعد هم به من توفیق دهد که این کتاب را برای هم میهنان گرامی به فارسی تر جمه کنم .
با اینکه ترجمه این کتاب ” انسان روح است نه جسد” از نظر علمی و ادبی بسیار مشکل و سخت می باشد ، زیرا مولف ( دکتر رئوف عبید ) برای تالیف این کتاب ، سی سال تمام بحث و تحقیق نموده و آن را در سه جلد تالیف کرده که هر جلدش قریب هزار صفحه است .

و در آن اصطلاحات فلسفی ، علمی ، روانشناسی ، ریاضی ، فیزیک ، شیمی ، روح شناسی جدید ، فضا شناسی ، جامعه شناسی بکار رفته که برگردانیدن آنها به فارسی بسیار دشوار است .

با اینهمه من با کمال اشتیاق و رغبت حاضر به ترجمه آن شدم برای اینکه این کتاب متضمن آگاهی های بسیار عمیق و مفید درباره عالم روحی جدید است
مطالب مستدل و تجربی این کتاب ، مشت بسیار محکمی بر دهان پیروان مکاتیب مادی است . چون آنها مدعی هستند که حقایق علوم مادی و تجربی با آزمایشات علمی ثابت و مسلم شده ، برای هر انسان عاقل ، پیروی از چنین
حقایق ثابت با صرفه تر و مفید تر می باشد .
حال ما با ترجمه این کتاب به آنها اعلام میداریم اگر شما به تجربه وآزمایشات دقیق علمی معتقد هستید ، پس بیاید در برابر این عالم روحی جدید زانو بزنید و اعتراف کنید که تا کنون به بی راهه می رفتید . چون تمامی اصول این علم مبتنی بر تجربه و مشاهده است
دلایل این کتاب بقدری روشن و محکم است که هر خواننده ای ولو بسیار متعصب باشد فقط یک مرتبه آن را بخواند دیگر امکان ندارد فریب مکتبهای مادی را بخورد ،
مطالب این کتاب تنها بحث فلسفی مبتنی بر منطق ساده نیست ، بلکه روشهای علمی و تجربی است که با منتهای دقت با دقیقترین تجهیزات پیشرفته مادی ، در ظرف سالیان درازی ( بیش از یک قرن ) انجام شده تا حقیقت روح
و تجلیات آن را پس از مرگ طبیعی محرز و مسلم بدارند .

وقتی که به پدران و مادران و دوستان محرز و مسلم شد که مرگ ، رابطه آنها با فرزندان وآشنیان خود قطع نمی کند ، و‌آنها از بین نمی روند بلکه در جهان ارواح به حیات خود ادامه می دهند و آنها را ملاقات خواهند کرد ، دیگر در مرگ عزیزلن خود ناله و شیون نمی کنند .

وقتی که متکبران مستبدان و خودپسندان ، از ارواح شنیدند که تکبر و غرور زور گویی به دیگران در این جهان ،
بزرگترین عواملی هستند که روح صاحبانشان را در آن جهان دچار رنج و مشقات
و انحطاط می کنند و مدتهای طولانی باید دور از ارواح نیکوکار و عالم باشند ، ( با اینکه جهان ارواح جهان ارتباط و یاری و کمک به یکدیگر است ، معهذا
ستمکاران ومغروران و کسانی که ثروت را مایه افتخار خود می دانستند ، روحشان در آن جهان در منتهای فقر و فلاکت و تنهایی و بی یاوری خواهد بود ) مسلما چنین اشخاصی روش زندگی خویش را تغییر می دهند.
وقتی که انسانها از زبان ارواح شنیدند که که بزرگترین نیروی محرکه در جهان ارواح برای حرکت به جهان های بالاتر و زیباتر به مهر ورزیدن به دیگران و دستگیری از در ماندگان علاقه مند می شوند

زمانی که برای انسان مسلم شد که تکامل روح در آن جهان وار تقا آن به مقامات بالاتر ، بسته به معلوماتی است
که در این دنیا فرا گرفته اند ، آن وقت از کسب معلومات مفید غافل نمی مانند و روزهای گرانبهای عمر خود را
در تنبلی و شهوترانی و ثروت اندوزی به هدر نمی دهند .

البته اشتباه نشود ، چون هر علم و یا هر معلوماتی سبب ارتقا روح به مقام بالاتر نمی شوند ، همینطور که در این دنیا هم عالمانی هستند که اخلاق و رفتارشان در مقام بسیار پایین قرار گرفته است .
پس معلوماتی باید باشد که به وی فضیلت اخلاقی بدهد و او را وادار به کردار نیک نماید ، وگر نه صرف حفظ کردن الفاظ ، جز حمل یک بار سنگین و پایین آوردن مقام روح در آن جهان ، فایده دیگری ندارد .
هزاران نتیجه دیگر دیگر از این کتاب می توان گرفت که که من نمی توانم در این مقدمه مختصر به همه آنها اشاره کنم .

———————————————
متن زیر بخش هایی از جلد دوم کتاب است

در سالهای اخیر فهمیدیم که فضا خالی نیست ، بلکه همه آن فضای خالی ، مملو از ماده ای سات به نام اثیر در همان فضای مملو از اثیر ، میلیونها نفر از کسانی که ما آنها را مرده می دانیم ، زندگی می کنند .
ماده اثیری برای آنها همانطور حقیقت دارد که ماده فیزیکی برای ما دارد .

در واقع همان جهان اثیری همان جهان واقعی می باشد ، زیرا ما نخست از آنجا به این دنیا آمده ایم
. بعد هم به آنجا خواهیم رفت . آن جهان هم حالت است و هم مکان ( یعنی رو در اثر مرگ جای خود را تغییر نمی دهد بلکه حالتی برایش بوجود می آید که متفاوت با حالت قبلی بوده است ) آن جهان اثیری به زمین ما احاطه دارد .

همانطوری که حلقه ها و مناطق بیرونی زحل به زحل احاطه دارد حتی قسمتی از آن جهان اثیری ، متداخل در زمین است . چون ماده فیزیکی زمین ، جز آن ماده نیست تا با آن مخلوط شود .
ما در روی زمین ، در داخل امواج فیزیکی زندگی می کنیم اما ارواح در داخل امواج اثیری هستند . که ارتعاشات آن امواج ، متناسب با درجه ارتعاشات عوالمشان می باشد .
هر شیئی در عالم خود ، طبیعی جلوه می کند . یعنی همه چیز جهان ارواح ، برای ارواح طبیعی است ، همانطوری که همه چیز سطح زمین ، برای ما طبیعی جلوه می کند .

پس ارواح در آنجا خانه ها ، مدارس ، محل عبادت ، درختان ، گلها ، و موسیقی و لباسهای متناسب به خود دارند
. خلاصه آنچه که عقل برای حیات آنها لازم می داند ، ارواح دارند . در آنجا رابطه خانوادگی میان کسانی که محبت و الفت روی زمین آنها را باهم جمع کرده بود از نو بر قرار می شود. 1
منتها دیگر در آنجا کسب مال و تلاش برای جمع آوری پول و ثروت وجود ندارد . غیر از این در همه اوصاف اجتماعی مانند تحصیل ، تالیف ، مدارس و غیره با جهان ما مشترک است .

چون همان عقلها و شخصیتهای زمینی هستند که به عالم ارواح منقل شده اند . بنابراین عقلها همان چیزی را در آنجا مجسم می کنند که در این جهان داشته اند وقتی که عقول ارواح در محیط بسیار لطیفی زندگی می کنند ، خود را به همان شکلهایی که متناسب با محیط لطیف آنجاست ظاهر می سازند .
ثروت عقلی تنها چیزی است که در عالم ارواح برای بدست آوردن آن تلاش و کوشش زیاد می شود . چون در آن جهان عقل های ما هستند که محیط خود را در خود آگاهی کامل بوجود می آورند . بطوری که در این جهان زمینی ، برای آنها امکان نداشت .
اما کسانی که دارای عقل منحط و افکار شریر هستند ، آنها هم در عالم ارواح ، جهان خود را منحط و مملو از شرارت وفساد احساس می کنند . لکن آنان که ددای افکار مترقی و پاکیزه هستند ، محیط خود را در عالم ارواح ، متناسب با افکار خود ، پاک و منزه درک می کنند .
بدین جهت است که ادیان سعی داشتند که مردم این جهان ، به راه راست بروند . چون ما انسانها به طور طبیعی به زودی با همان حالات و رفتاری که در این جهان داشتیم داخل جهان ارواح خواهیم شد .

وقتی که ما در این جهان کور ماندیم یعنی حقایق را درک نکردیم ، آنجا هم نخواهیم توانست حقایق را درک کنیم .

البته با گذشت زمان هم ، پیشرفت برای ما ممکن نخواهد شد ، مگر اینکه در اثر راهنمایی ارواح دیگر به غلط بودن اعمال و افکار خویش آگاه شویم و دیگر در فکر آنها نباشیم ، تا بتدریج آماده ترقی و رفتن به جهان بالاتر باشیم .

سخن آخر : این جهان زمینی ، به منزله آمادگاه برای آن جهان می باشد .

1 به کتاب ( تا کرانه های جهان اثیری ) ترجمه بو الخیر مراجعه کنید
جهان اثیری یکی از جهان های بعد از مرگ هست و جهان های بعد از آن نیز هست که مراحل کمال در آن عوالم به شکل دیگری صورت می گیره

دسته بندی‌ها: معرفی کتاب

برچسب‌ها :

دیدگاه کاربران

 1. آرش گفت:

  سلام با خوندن مطالب بالا خیلی حس خوب و خوشایندی پیدا کردم چون مطالب کتاب به فلسفه روح و زندکی ابدی در باورها و اصول اعتقادی دیانت بهایی بسسسیار نزدیکه …

 2. امین گفت:

  این کتاب در 3 جلد نگارش شده است . جلد سوم گفتگو با مردگان از انتشارات دنیای کتاب به دنباله این کتاب است.
  این 3 کتاب پر محتوا بهمراه تحقیقات موثر در راستای اثبات اینکه انسان اول روح است در کالبد جسم.

 3. NI..KI..TA گفت:

  درود
  من تعریف این کتاب را بسیار شنیدم و خیلی هم دنبالش گشتم متاسفانه مطلع شدم از دسته کتابه های ممنوعه هست و گیر نمیاداگه بیاد هم کپیه
  مگر چه چیزی تو این کتاب هست که ماها نباید بدونیم؟ واقعا متاسفم ولی همچنان به دنبال کتاب میگردم

 4. سجاد گفت:

  کتاب انسان روح است نه جسد واقعا دیدگاه آدم رو نسبت به زندگی تغییر اساسی میده در شرایطی که دسترسی به وحی از طریق پیامبران قطع شده , ارتباط با عالم ارواح میتونه پرده ازبعضی واقعیات پیرامونمون برداره .
  من این کتاب رو به اکثر دوستام توصیه کردم .

 5. نسیم گفت:

  سلام دوستان
  من نمیدونم این کتاب چند جلده ولی 2 جلدشو خوندم .کتاب جالبی بود.دیدگاهمو در مورد مرگ تغیی داد .نقدهایی در مورد این کتب اومده ولی بعضی هاشون نقدهایی غلط و اشتباهه
  من به نوبه خودم از نویسنده و مولف این کتاب تشکر میکنم

 6. aryan گفت:

  با سلام اگه امکان داره همه ی جلدای این کتاب رو برام بفرست.
  ممنونتم دوست عزيزم
  ————-
  admin:
  اگر علاقه دارید میتونید از کتاب فروشی ها بخرید
  من ندارم

 7. صمد گفت:

  سلام.خسته نباشي.اگه ميشه همه جلداشو برام بفرست.خيلي خيلي لازم دارم.ممنونتم دوست عزيزم

دیدگاه خود را بنوبسید