به نقل از روزنامه جام جم
سوهاس گوپيناس 14 ساله بود كه يك شركت نرم افزاري را ايجاد كرد و اكنون به يكي از نمونه هاي موفقيت در صنعت رايانه هند تبديل شده است.
او كه اكنون 21 ساله است شركتي با كلاس جهاني با 400 كارمند دارد.
سوهاس مديرعامل و موسس شركت گلوبالس ، شركتي رايانه اي است كه نرم افزار وب سايت طراحي مي كند و در سراسر دنيا 400 نفر را در استخدام خود دارد.
كتاب ركوردهاي ليمكا كه نسخه هندي كتاب ركوردهاي گينس است نام او را به عنوان جوان ترين مديرعامل دنيا آورده است.
سياستمداران محلي در بنگلور، جايي كه او و خانواده اش مشغول زندگي هستند هميشه از سوهاس به عنوان نمونه اي از جوانان موفق هندي ياد مي كنند.

سوهاس مي تواند در خانه اي زيبا زندگي كند يا براي والدينش ويلايي در يكي از محله هاي اسمي شهر يا مناطق اعياني نشين حومه شهر خريداري كند اما در مقابل او به همراه خانواده اش در خانه اي معمولي زندگي مي كنند،
خودرويي كوچك دارد، گوشي تلفن همراهش گران قيمت و خاص نيست و لباسهاي مارك دار طراحان بزرگ بر تن نمي كند.
سال 2005 ميلادي بود كه يك شركت سرمايه گذاري از هوستون در ايالات متحده براي كسب بخش اعظم سهام گلوبالس 100 ميليون دلار پيشنهاد كرد. او پس از ماهها رايزني اين پيشنهاد را رد كرد. دليلش را اين گونه توصيف مي كند: چرا بايد فرزندم را بفروشم؟

اواسط دهه 90 ميلادي بود كه اولين كافي نت ها يك به يك در بنگلور سر برمي آوردند. يكي از آنها در كنار خانه گوپيناس ها داير شد. مي گويد: برادرم شرياس مرا به آنجا برد. مسحور شده بودم. اينترنت زندگي مرا متحول كرد. او هر دقيقه آزاد وقتش را صرف گشت و گذار در اينترنت مي كرد.

با مطالعه خودآموزها طريق طراحي وب سايت ها را آموخت. مادرش كه هنوز هم لحن صحبت كردنش از نارضايتي عميقش از راهي كه سوهاس برگزيده حكايت دارد، مي گويد: او تا آخرين روپيه اش را در كافي نت خرج مي كرد.
تا پيش از آن كه سوهاس با دنياي مجازي آشنا شود دانش آموزي نمونه بود اما پس از آن به محصلي معمولي تبديل شده بود. قبل از آن كه دنياي سايبر را كشف كند هميشه آرزو داشت دامپزشك شود.


نزاع براي ماندن
در سال 1998 وقتي 13 ساله بود اولين وب سايتش كه Coolhindustan نام داشت را ايجاد كرد. او قصد دشت با اين سايت ، فضايي مناسب براي هندي ها در نقاط مختلف جهان ايجاد كند تا هر چيزي كه برايشان جالب است از رستوران هاي مناسب براي صرف غذا تا يادآوري حوادث مهم را در آن ثبت كنند.
اين وب سايت خيلي زود شهرتي براي خود دست و پا كرد و البته توجه هكرهاي پاكستاني را نيز جلب كرد.
آنها به Coolhindustan حمله كردند و لوگوي آن را به Coolpakistan تغيير دادند. اين يكي از تلخ ترين تجربه هاي سوهاس بود و باعث شد اين پروژه را در ميانه راه رهاكند.

در همين حين بود كه شركتي نرم افزاري در سيليكون ولي كاليفرنيا موسوم به Network Soution به واسطه تيم كشف استعدادهاي خود با اطلاعاتي كه در مورد سوهاس و سايتش كسب كرده بود او را به دفاتر مركزي اين شركت در سن خوزه دعوت كرد. اولين باري بود كه سوار هواپيما مي شد و همچنين نخستين تجربه سفر او به خارج از هندوستان بود. به او پيشنهاد كار دادند و متعهد به تقبل هزينه تحصيلش در ايالات متحده شدند.

با اين حال پاسخ او منفي بود: «با خودم گفتم چرا بايد انرژي اي كه مي توانم براي شركت خود بگذارم را در اختيار شركت ديگري قرار دهم.»
از همان زمان بود كه پايه ايجاد گلوبالس گذاشته شد و او به كارآفريني جوان تبديل شد. سوهاس تنها 14 سال داشت. اين تصميم با مخالفت ها و مقاومت هاي زيادي روبه رو شد. والدينش اصرار داشتند اول تحصيلاتش را به پايان ببرد و رشته اي كاربردي را دنبال كند.
آنان مي خواستند او براي آينده اش شغلي مطمئن داشته باشد. قوانين هند نيز در عمل مانعي بر سر راه او از كار درآمدند، چون براي آن كه كسي بتواند شركتي داير كند بايد حداقل 18 سال تمام داشته باشد.

ميان بر كاليفرنيا
سوهاس قصد نداشت چهار سال معطل بماند. او به همراه سه دوستش شركتي را از طريق اينترنت در سن خوزه به ثبت رساندند. در ابتدا قصد داشت نام اين شركت را گلوبال سولوشن بگذارد اما اين نام قبلا ثبت شده بود. پس به جاي آن گلوبالس را برگزيد.
حتي امروز هم او از اين كه نتوانسته كار خود را در بنگلور و با ثبت شركتش در هند آغاز كند، دلزده است. برجسته ترين سياستمداران هندي سوهاس را مي شناسند. حتي به او اجازه داده شد ملاقاتي خصوصي با عبدالكلام ، رئيس جمهور پيشين هند داشته باشد. مي گويد:

به ايشان گفتم كه محدوديت من براي داير كردن شركت بايد برداشته شود. عبدالكلام به او قول مساعد داد اما تاكنون هيچ تغييري در قوانين ايجاد نشده است.
او در نهايت توانست بر همه مشكلات غلبه كند. كم كم آوازه شركتش و توانمندي هايش همه جا پيچيد و او افراد بيشتر و بيشتري را استخدام كرد و توانست دفتر كاري تهيه كند كه كم كم شعباتي نيز بر آن افزوده شد. سوهاس در ميانه راه بلوغ مديرعامل و رئيس شركتي با اعتبار جهاني در عرصه صنعت IT شده بود. اكثر كارمندان او به همين سياق جوان هستند.
ميانگين سني كاركنان گلوبالس 21 سال است. مسن ترين كارمند اين شركت 26 ساله است در حالي كه چند نوجوان كه سن برخي از آنها از 12 سال فراتر نمي رود را نيز به خدمت گرفته است.

سوهاس نمي تواند به نوجوانان زير 14 سال به دليل منع قانوني ، كاري تمام وقت بدهد. به آنان كامپيوتر و امكان اتصال به اينترنت داده شده و آنچنان كه او مي گويد در مقابل در پروژه هاي طراحي وب سايتها مشاركت دارند.
مشترياني به گستره تمام دنيا
گلوبالس در حال حاضر 200 مشتري ثابت در نقاط مختلف گيتي دارد.

در 11 كشور دفتر نمايندگي داير كرده و 65 درصد درآمد شركت از مشترياني در اروپا تامين مي شود. جوانان و نوجوانان فعال در اين شركت به خوبي نيازهاي جوامع و نقاط ضعف بازار را شناسايي مي كنند.
به عنوان مثال آنان نرم افزاري براي مدارس طراحي كرده اند كه به معلمان اجازه مي دهد به سادگي نمرات و حضور و غياب دانش آموزان را در آن ثبت كنند و در مقابل والدين از طريق اينترنت قادر به بررسي عملكرد فرزندان خود در مدرسه خواهند بود.
اين نرم افزار توجه دولت هند را به خود جلب كرد و طي قراردادي با گلوبالس مقرر شد اين سيستم به طور آزمايشي در 1000 مدرسه به كار گرفته شود.

سوهاس كه اكنون 21 سال دارد به انتقال دفتر مركزي شركتش از سن خوزه به بنگلور مي انديشد. اين در حالي است كه تعداد كارمندان گلوبالس در سن خوزه 125 نفر است در حالي كه دفتر بنگلور تنها 25 كارمند دارد.
ادامه تحصيل در كنار كار
هزينه ها در بنگلور به مراتب كمتر از سن خوزه است.

كارمندان گلوبالس در بنگلور ماهانه بين 450 تا 675 دلار درآمد دارند كه در هند درآمدي خوب تلقي مي شود، اما در قياس با همتايان آنها در دفاتر اين شركت در كشورهاي اروپايي و ايالات متحده كه ميانگين حقوق ماهانه شان در حدود 2 هزار دلار است بسيار اندك است.
گيتاري كومار، از كاركنان واحد امور مالي گلوبالس مي گويد:
پول تنها دليل ما براي كار كردن در گلوبالس نيست. وي مي افزايد: فضاي حاكم بر شركت و لذتي كه از كار مي بريم براي ما مهمتر است. در اينجا اثري از سلسله مراتب به چشم نمي خورد.
ام.آر گوپيناس ، پدر سوهاس كه از محققان پيشين وزارت دفاع هند است اكنون بر اين باور است كه پسرش راهي درست را برگزيده است. پسر او امروز در حال پشت سر گذاشتن دوره مهندسي كامپيوتر در دانشگاه بنگلور است ، اگرچه تحصيل در كنار كار خيلي سخت است.

او اخيرا به علت عزيمت به آلمان براي شركت در همايش علمي از يكي از امتحانات محروم شد و بايد يك سال منتظر بماند تا در دور بعدي امتحانات آن درس شركت كند. گاهي اوقات مي گويد هيچگاه نتوانسته مثل همسن و سالهايش جواني كند. آنان به سينما مي رفتند در حالي كه سوهاس ساعتها در برابر رايانه اش مي نشست و كار مي كرد.
وي مي گويد: يك مساله ديگر هم هست. اين كه حتي بعضي از همكلاسي هايم مرا آقا صدا مي كنند، با تلفن هاي همراهشان از من عكس مي گيرند و تقاضا مي كنند كتابهايشان يا عكسهاي مشتركمان را امضا كنم واقعا ناراحتم مي كند. سرش را تكان مي دهد و مي افزايد: هيچ وقت دوست نداشتم ستاره باشم.

گلوبالس در حال حاضر 200 مشتري ثابت در نقاط مختلف گيتي دارد. در 11 كشور دفتر نمايندگي داير كرده و 65 درصد درآمد شركت از مشتريان اروپايي تامين مي شود

به دنبال كار آفريني باشيد
پيدا كردن سوهاس كار چندان دشواري نبود. يك تماس كوتاه و ارسال نامه‌اي الكترونيك براي شركت گلوبالس كافي بود تا يكي از كاركنان واحد روابط عمومي اين شركت خيلي زود به آن پاسخ گويد.

بقيه كارها سريع انجام شد. سوهاس در پاسخ نامه بعدي با توجه به اين كه براي شركت در همايشي خارج از بنگلور بود و پس از بازگشت هم براي مدتي درگير امتحانات پايان ترم بود، با آن كه تأكيد داشت نمي‌تواند بلافاصله به پرسشهاي «جام جم» پاسخ گويد اما نشان داد به همان اندازه كه در كنارش دقيق است براي ارتباط با ديگران نيز اهميت قائل است.
او در خانواده‌اي معمولي رشد يافته و امكاناتي معمولي داشته است اما معجوني از تلاش و اراده موقعيت‌هايي شگرف را براي او رقم زد.

مردم هميشه فكر مي‌كنند آدمهاي مهم در شرايطي ويژه رشد يافته‌اند. آيا اين ديدگاه است؟
من آدم مهم و مشهوري نيستم يا دست كم هرگز به قصد اين كه آدم مهمي باشم گلوبالس را ايجاد نكردم. با هدف كارآفريني، گلوبالس را راه‌اندازي كردم تا براي جوانان شايسته فاقد شغل، كاري ايجاد شده باشد. من در يك خانواده متوسط در جنوب هند كه حتي در خانه رايانه نداشتند. رشد يافتم و خانواده‌ام هيچ‌گاه پيشينه كارهاي تجاري را نداشت.

من افتخار مي‌كنم كه به رغم مقاومت‌ها و موانعي كه با آن روبه‌رو بودم نسل اول كارآفرين‌ها در اين خانواده هستم.
تا آنجا كه با ياد دارم شما براي ثبت گلوبالس در ايالات متحده 1500 دلار پرداختيد. اين پول را از كجا آورده‌ايد؟ قطعاً در 14 سالگي چنين پولي را شخصاً نداشتيد.

من تقريباً هزار دلار براي ثبت گلوبالس در ايالات متحده پرداختم.
اين پول را با انجام كارهايي براي يك شركت آمريكايي كسب كردم. در وقتهاي آزادم براي آنها كار مي‌كردم. در وقتهاي آزادم براي آنها كار مي‌كردم. وقتي من 14 ساله بودم پول توجيبي ماهانه‌ام چيز حدود يك دلار بود و من حتي پول كافي براي پرداخت هزينه جستجو در اينترنت را نداشتم.
به صاحب كافي‌نت مجاور خانه‌مان گفتم من ظهرها ساعت يك به خانه باز مي‌گردم در حالي كه كافي‌نت هر روز بين ساعات يك تا 4 تعطيل است و اين به لحاظ اقتصادي منطقي نيست. اين گونه بود كه پيشنهاد كردم ظهرها طي اين ساعات من مغازه را باز نگه دارم و در مقابل به‌طور رايگان از اينترنت استفاده كنم.

دلايل اصلي موفقيت شما چه بود؟
دليل اصلي به اعتقاد من تمركز، كار جدي و مديريت زمان بين فعاليت‌هاي كاري و امور تحصيلي بوده است.
آيا پيامي براي جوانان ايراني داريد؟
من در دانشگاه محل تحصيلم در بنگلور چند دوست ايراني دارم. آنچه من هميشه به آنان مي‌گويم و اكنون مي‌خواهم به تمامي جوانان ايراني بگويم اين است كه كشورهاي در حال توسعه چون ايران، هند و … با مشكل بيكاري روبه‌رو هستند و براي رويارويي با اين معضل ما بايد شركتهايي مولد در كشورهاي خودمان ايجاد كنيم كه براي جواناني توانمند كه بيكار هستند و ممكن است براي فرار از آن به خارج بروند، كار آفريني كنيم.
ما جوانها اميدهاي زيادي داريم و انرژي كافي براي رسيدن به اهداف‌مان را در صورت داشتن تعريف و تصوير شفافي از آنچه به دنبالش هستيم، داريم.

جوانان بايد به جاي آن كه صرفاً افراد جوياي كار باشند با اتكاي به توانمندي‌هاي خود در صدد كارآفريني برآيند. به اعتقاد من كارآفريني نوعي ماجراجويي است و جوانان توان لازم براي اين ماجراجويي را كه متضمن چالشها و مخاطرات زيادي است، دارند.
با اين حال همين چالش‌ها و مخاطرات و گذر از آنها احساس رضايتي عميق را به همراه خواهد داشت.

منبع : www.jamejamonline.net , www.Hemmaty.com

دسته بندی‌ها: همه مطالب

برچسب‌ها :

دیدگاه کاربران

  1. رسول گفت:

    خیلی جالب بود

دیدگاه خود را بنوبسید