یکي از شناخته‌شده‌ترين زبان‌هاي اسکريپت‌نويسي، PHP است. اين زبان که در ابتدا به‌منظور طراحي و ساخت صفحات پوياي وب طراحي شد، در حال‌حاضر يک زبان اسکريپت‌نويسي همه‌منظوره است که قابليت‌هاي متعددي دارد و در برنامه‌هاي کاربردي گوناگوني استفاده مي‌شود.
تاريخچه
عبارت PHP سرنام عبارت “صفحه خانگي شخصي1” است. پيدايش PHP به سال 1995 بازمي‌گردد، زماني که يک توسعه‌دهنده نرم‌افزار مستقل به نام راسموس لردورف2 يک اسکريپت Perl/CGI نوشت که او را از تعداد بازديدکنندگان وب سايت
شخصي‌اش مطلع مي‌ساخت. اسکريپت او انجام دو وظيفه را برعهده داشت: گزارش‌گيري از اطلاعات بازديد‌کننده از سايت و شمارش تعداد کاربران.
در آن زمان وب، به فرمي که اکنون ما آن را مي‌شناسيم، هنوز بسيار جوان بود و ابزار‌هايي از اين نوع هنوز پا به‌عرصه وجود نگذاشته بودند.
بنابر‌اين اکثر کاربراني که از سايت لردورف بازديد مي‌کردند، با ارسال نامه‌هاي الکترونيکي از وي درخواست مي‌کردند که اسکريپت‌هاي خود را براي آنها بفرستد. به اين ترتيب لردروف شروع به ارسال اين اسکريپت‌ها تحت عنوان صفحه خانگي شخصي يا PHP كرد.


استقبال بي‌نظير از اين مجموعه ابزار‌هاي ابتدايي لردروف را بر آن داشت که اجزاي بيشتري را به PHP اضافه کند.
يکي از اين اجزاي جديد داده‌هاي وروردي به‌فرم HTML را به متغير‌هاي سمبليکي تبديل مي‌کرد که به کاربران اجازه مي‌داد فايل را به سيستم‌هاي ديگر منتقل کنند.
براي انجام اين کار، لردروف کدنويسي را با زبان C به جاي پرل ادامه داد. در نوامبر سال 1997 با انتشار PHP 2.0 اين زبان يک فرم رسمي پيدا کرد.
امکانات و ويژگي‌ها
از مهم‌ترين قابليت‌هاي PHP مي‌توان به امکانات آن براي توسعه صفحات وب اشاره کرد. کد PHP معمولا در کد HTML تعبيه مي‌شود وسپس روي وب‌سرور اجرا مي‌شود.
وب‌سرور کد PHP را به‌عنوان ورودي دريافت و صفحات وب را به عنوان خروجي توليد مي‌کند. يکي از مزيت‌هاي بزرگ PHP اين است که آن را مي‌توان روي اغلب
وب‌سرور‌ها و تقريبا همه سيستم عامل‌ها و پلت‌فرم‌ها بدون صرف هزينه اجرا کرد. ضمن اينکه اغلب سيستم‌هاي مديريت پايگاه داده‌ها از آن پشتيباني مي‌کنند.
از کد PHP همچنين مي‌توان براي نوشتن اسکريپت‌هاي خط دستور و برنامه‌هاي واسط گرافيکي کاربر استفاده کرد. کد PHP باز است و کاربران PHP مي‌توانند آن را بر‌حسب نياز خود، تغيير يا گسترش دهند.
عملکرد کد PHP در اصل مانند يک فيلتر است. يک برنامه PHP ورودي خود را از يک فايل متني و دستورات PHP را از يک فايل متني ديگر دريافت مي‌کند. خروجي اين سيستم يک فايل متني ديگر است که معمولا در قالب HTML ارايه مي‌شود.
با توجه به اين‌که که کد PHP روي سرور اجرا مي‌شود، يک اسکريپت سمت‌سرور3 است و مانند ديگر زبان‌هاي اسکريپت‌نويسي سمت‌سرور عمل مي‌کند.
مهم‌ترين زبان‌هاي مشابه PHP عبارتند از: سيستم ASP.NET شرکت مايکروسافت، JavaServer Pages سان‌ميکروسيستم و پرل. علاوه بر اين، PHP مشوق توسعه چند قالب کاري است که بلوک‌هاي ساختاري و طراحي مناسبي را براي پيشرفت توسعه سريع برنامه‌هاي کاربردي (RAD4) ايجاد کرده‌اند.
برخي از اين قالب‌هاي کاري عبارتند از: CakePHP،PRADO و Symfony.
زبان PHP داراي ويژگي‌هايي است که آن را به انتخاب بسيار مناسبي براي RAD و توسعه برنامه‌هاي تحت وب تبديل مي‌کند. مديريت بهبود يافته منابع، از جمله اين موارد است. اين قابليت، امکان توسعه پروژه‌هايي در مقياس بسيار بزرگ را فراهم مي‌کند. زبان PHP
از برنامه‌نويسي شيي‌گرا5 نيز پشتيباني مي‌کند. هر چند که اين زبان در ابتدا به‌منظور ايجاد چنين برنامه‌هايي ايجاد نشده بود. نياز‌هايي که کاربران در طول زمان و در طي توسعه پروژه‌هاي بزرگ با آنها مواجه شدند، تيم برنامه‌نويسي PHP را برآن داشت که ايجاد اين قابليت‌ها را به‌طور جدي مدنظر قرار دهند.
پس از افزودن اين امکان، گروه بزرگي از برنامه‌نويساني که به استفاده از زبان‌هاي شيي‌گرا عادت داشتند، جذب PHP شدند.
از ديگر قابليت‌هاي PHP مي‌توان به امکان رمز‌گذاري اشاره کرد. کتابخانه MCrypt کاربران را قادر مي‌سازد که از گروه بزرگي از الگوريتم‌هاي رمز‌گذاري مانند Blowfish، MD5، SHA1 و TripleDES استفاده کنند. کتابخانه MCrypt را مي‌توان از وب‌سايت آن دريافت کرد:
http://mcrypt.sourceforge.net
نسخه‌هاي جديد PHP همچنين از زبان جاوا و امکانات آن پشتيباني مي‌کند. PHP همچنين داراي کتابخانه‌هاي متعددي است که امکان انجام عمليات گسترده و متنوعي را به برنامه‌نويس مي‌دهد.
توسعه‌دهندگان PHP با اطلاع از اين‌که قابليت پردازش عبارات منظم نقش مهمي را در پذيرش PHP در ميان برنامه‌نويسان ايفا مي‌کند، کتابخانه PCRE را به اين مجموعه افزودند. PCRE6 که مخفف است، امکان پردازش عبارات منظم سازگار با پرل را فراهم مي‌کند.
به اين ترتيب آنها به جاي اين‌که قابليت‌هاي پرل را مجددا در PHP پياده‌سازي کنند، آنها را مستقيما به زبان اضافه کردند. پشتيباني از سرويس‌هاي وب و XML از ديگر قابليت‌هاي PHP است. پشتيباني از PHP از پايگاه‌هاي داده نيز از‌جمله امکاناتي است که در طول زمان و براساس نياز‌هايي که به‌مرور به‌وجود آمدند، به مجموعه ابزار‌هاي PHP افزوده شد.
پشتيباني از سرور پايگاه‌داده هاي SQLite راه‌حل ساده‌اي براي توسعه‌دهندگاني است که در جستجوي برخي از ويژگي‌ها و قابليت‌هاي پايگاه‌هاي داده بزرگ و سنگين هستند، بي‌آن‌که با بار سنگين مسائل مديريتي موجود در چنين پايگاه‌هاي داده‌اي روبرو شوند.
قابليت‌هاي منحصر به‌فرد
توسعه‌دهندگان مختلف که از PHP براي پياده‌سازي يک برنامه کاربردي استفاده مي‌کنند، دلايل گوناگوني براي اين امر دارند. در واقع دلايل هر فرد خاص خود او هستند و بر مبناي تجارب برنامه‌نويسي وي، نياز‌هاي برنامه و امکانات موجود در زبان مورد نظر شکل مي‌گيرند.
با اين حال، چهار ستون اصلي PHP که همه توسعه‌دهندگان در مورد آنها اتفاق نظر دارند، عبارتند از: عملي بودن، قدرت، امکان‌پذير بودن و هزينه اندک.
زبان PHP از همان ابتداي پيدايش، با ايده عملي‌بودن پديد آمد. در واقع هدف اصلي لردورف ايجاد يک زبان جديد نبود، بلکه حل مسائلي بود که درآن زمان راه حل عملي براي آنها وجود نداشت.
علاوه بر اين، بخش عمده تکامل اوليه PHP نتيجه تصميم براي بهبود زبان نبود، بلکه افزايش سهولت توسعه کد براي کاربر بود. به اين ترتيب، حاصل کار يک زبان مينيماليستي بود که همه آنچه را که براي کاربر لازم بود در‌برداشت و در عين حال دستور زبان آن فاقد پيچيدگي بود.
آموزش PHP به مبتديان بسيار ساده است، زيرا يک اسکريپت کوچک و ساده مي‌تواند تنها شامل يک خط کد باشد. در PHP برخلاف C افزودن کتابخانه‌ها به کد اجباري نيست.
قدرت PHP در نسخه PHP 5 افزايش چشمگيري يافته است. نسخه حاضر بر‌خلاف نسخه‌هاي قبلي بيشتر به کيفيت توجه کرده است تا کميت.
در نسخه‌هاي پيشين هربار نسخه جديد حجم انبوهي از توابع جديد را به کتابخانه‌هاي PHP مي‌افزود. در حال حاضر مجموعه 113 کتابخانه PHP، بيش از 1000 تابع در اختيار دارند. اغلب ما مي‌دانيم که PHP قادر است با پايگاه‌هاي داده ارتباط برقرار کند، داده‌ها را پردازش کند و صفحات پويا ايجاد کند.

آنچه که بيشتر ما در مورد قدرت PHP نمي‌دانيم اين است که PHP قادر است با مكرومديا فلش، تصاوير و فايل‌هاي قابل‌حمل (.pdf) کار کند، کلمه‌هاي عبور را از نظر قابل حدس بودن بررسي کند و پيچيده‌ترين عبارات رشته‌اي منظم را پردازش کند.

قابليت امکان‌پذير بودن در PHP به برنامه‌نويسان امکان مي‌دهد که همواره بيش از يک راه حل براي پياده‌سازي کد داشته باشند. در مقابل، يک کاربر ممکن است به واسطه تعداد زياد انتخاب‌هاي موجود، دچار سردرگمي شود.
به‌عنوان مثال، PHP از 25 پايگاه داده مختلف و محصولات وابسته به آنها پشتيباني مي‌کند. PHP همچنين از تمام قابليت‌هاي برنامه‌نويسي شيي‌گرا و برنامه‌نويسي ساخت‌يافته به‌طور همزمان پشتيباني مي‌کند.
PHP از آغاز يک زبان و نرم‌افزار کدباز بوده است. نرم‌افزار کدباز نرم‌افزار رايگاني است که استفاده، تغيير و توزيع آن هيچ محدوديتي ندارد. نرم‌افزارهاي کدباز مانند لينوکس، آپاچي و PHP، در دهه گذشته نقش عمده‌اي در توسعه و پيشرفت اينترنت داشته‌اند.
مهم‌ترين دليل اين امر آزادي عملي است که اين نرم‌افزارها در جهت افزودن امکانات جديد به کاربران مي‌دهند. به اين ترتيب هر پروژه جديد در دريايي از استعداد‌ها شناور است. همکاري اين استعدادها و توانايي‌ها در نهايت منجر به توليد محصولي با کيفيت بالا مي‌شود.

هم‌اکنون PHP روي بيش از 20 ميليون وب‌سايت و يک ميليون وب‌سرور نصب شده است.

جديدترين نسخه PHP نسخه 5.2.6 است که در تاريخ اول ماه مي سال 2008 منتشر شد و شما مي‌توانيد آن را به‌طور رايگان از سايت زير دريافت کنيد:
www.php.net
——————-
1. Personal Home Page
2. Rasmus Lerdorf
3. Server-Side
4. Rapid Application Development
5. Object Oriented
6. Perl Compatible Regular Expressions
7. Code Optimizer
منبع : هفته نامه کلیک

دسته بندی‌ها: آموزش,همه مطالب

برچسب‌ها : <<>>

دیدگاه خود را بنوبسید