فیلم های روانشناسی؛ 6 فیلم روانشناختی سینما

0
 • جوکر (Joker)

  فیلم جوکر (Joker) در سال 2019 به کارگردانی تاد فیلیپس ساخته شد. این فیلم داستان آرتور فلک، یک کمدین ناموفق را روایت می‌کند که در دنیایی آشفته و بی‌عدالتی زندگی می‌کند. آرتور دچار مشکلات روانی است و با گذشت زمان، شخصیت او به سمت خشونت و جنون پیش می‌رود. جوکر یکی از بهترین فیلم‌های روانشناسی دهه اخیر است که به خوبی به مسائل اجتماعی و روانی می‌پردازد.

  ماشین کار (The Machinist)

  فیلم ماشین کار (The Machinist) در سال 2004 به کارگردانی کریستوفر نولان ساخته شد. این فیلم داستان تراویس وین، کارگری را روایت می‌کند که به مدت یک سال نخوابیده است. تراویس دچار توهمات و اختلالات روانی مختلفی است و به مرور زمان، سلامت عقل او به خطر می‌افتد. ماشینیست فیلمی پرتنش و نفس‌گیر است که به خوبی به زوایای تاریک روان انسان می‌پردازد.

  مِمنتو (Memento)

  فیلم مِمنتو (Memento) در سال 2000 به کارگردانی کریستوفر نولان ساخته شد. این فیلم داستان لِنی نورمن، مردی را روایت می‌کند که به بیماری فراموشی دچار شده است. لِنی می‌تواند تنها در چند ساعت گذشته را به یاد آورد و به همین دلیل، برای حل کردن معمای قتل همسرش، باید از یادداشت‌ها و عکس‌های خود استفاده کند. مِمنتو فیلمی پیچیده و غیرخطی است که به خوبی به موضوع حافظه و فراموشی می‌پردازد.

  قوی سیاه (Black Swan)

  فیلم قوی سیاه (Black Swan) در سال 2010 به کارگردانی دارن آرنوفسکی ساخته شد. این فیلم داستان ناتالی پورتمن، یک بالرین را روایت می‌کند که برای ایفای نقش قوی سیاه در یک نمایش بالرین، باید مرزهای روحی و روانی خود را به چالش بکشد. قوی سیاه فیلمی ترسناک و روانشناختی است که به خوبی به مسائلی مانند هویت، جنسیت و روانشناسی اجرا می‌پردازد.

   

  شاتر آیلند (Shutter Island)

  فیلم شاتر آیلند (Shutter Island) در سال 2010 به کارگردانی مارتین اسکورسیزی ساخته شد. این فیلم داستان دو افسر پلیس را روایت می‌کند که برای تحقیق در مورد یک بیمار فراری به جزیره‌ای متروکه می‌روند. اما به مرور زمان، متوجه می‌شوند که جزیره و بیماران آن، چیزهایی بیش از آنچه به نظر می‌رسد هستند. شاتر آیلند فیلمی معمایی و روانشناختی است که به خوبی به مفاهیم روانشناسی و جنون می‌پردازد.

  چشمان کاملا بسته (Eyes Wide Shut)

  فیلم چشمان کاملا بسته (Eyes Wide Shut) در سال 1999 به کارگردانی استنلی کوبریک ساخته شد. این فیلم داستان بیل هافمن، یک پزشک را روایت می‌کند که در یک مهمانی در نیویورک، با گروهی از افراد درگیر می‌شود که به مراسم مذهبی و جنسی مرموزی می‌پردازند. چشمان باز بسته فیلمی رمزآلود و روانشناختی است که به خوبی به مسائلی مانند خیانت، هوس و میل جنسی می‌پردازد.

  این شش فیلم، از جمله بهترین فیلم‌های روانشناسی تاریخ سینما هستند که به خوبی به مسائل مختلف روانشناسی و ذهن انسان می‌پردازند.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۳ رای
  ممکن است شما دوست داشته باشید
  ارسال یک پاسخ

  آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

  The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.