35770900-1ce5-436b-b6e2-1485c31f3f4741-01
عزت نفس احساس ارزشمندی، اعتماد به توانایی‌ها، باور زیبایی‌ها و محق دانستن خود برای موفقیت و شادی است. طبق مشاهدات انجام شده، اوج شکل‌گیری عزت نفس در انسان‌ها از دوران جنینی تا 8 سالگی است. نشانه‌های افرادی که عزت نفس سالم و بالایی دارند چیست؟ در این مقاله تنها به چند مورد از ویژگی‌های افراد دارای عزت نفس سالم اشاره می‌کنیم:

کسانی که عزت نفس سالم و بالایی دارند غالبا افرادی شاد، آرام و پویا هستند. چنین افرادی خود را مستحق شادی، نشاط، موفقیت، دوست داشته شدن، نوازش، عشق ورزی، ابراز نیاز و ابراز درخواست می‌دانند. این افراد معمولا به راحتی عشق را از دیگران دریافت می‌کنند و عشق خود را به دیگران می‌دهند. افرادی که عزت نفس سالم و بالایی دارند هیچ‌گاه خود را اشتباهی نمی‌دانند.

آنها هیچوقت نمی‌گویند که من به اشتباه خلق شده‌ام و جای من اینجا نبوده و نیست. آنها به درستی خلقت و شایستگی خود برای زندگی کردن ایمان دارند. افرادی که عزت نفس سالم و بالایی دارند خود را مستحق دوست داشته شدن می‌دانند و به دیگران اجازه و فرصت می‌دهند که آنها را دوست بدارند و به آنها محبت و عشق بورزند. چنین افرادی هیچ‌گاه خود را بی‌لیاقت در قبال عشق دیگران نمی‌دانند.

آنها می‌دانند که ارزشمند هستند، بنابراین هم به خود احترام می‌گذارند و هم دیگران را ارزشمند دانسته و به ایشان احترام می‌گذارند. کسانی که عزت نفس بالایی دارند به توانایی‌های خود ایمان دارند و با جرات بیشتری در برابر چالش‌ها می‌ایستند و به نوعی می‌توان گفت که آنها از چالش‌ها استقبال می‌کنند. لازم به ذکر است که استقبال از چالش‌ها به معنی چالش آفرینی و به‌دنبال چالش رفتن نیست، بلکه به این معنی است که این افراد زمانی که چالشی در زندگی شان به‌وجود می‌آید از آن فرار نمی‌کنند، آن را انکار نمی‌کنند و با شهامت می‌ایستند و راهکاری برای رفع آن می‌یابند. این افراد باور دارند که هر مساله‌ای هم که ایجاد شود، در نهایت، می‌توانند راه‌حلی برای آن بیابند.

بیشتر ببینید:
راز بزرگ فاش مي‌شود

افرادی که عزت نفس بالایی دارند خود را در سیکل معیوب نیاز داشتن و عدم‌درخواست گرفتار نمی‌کنند. آنها نیازهای معقول خود را به صراحت و روشنی درخواست می‌کنند؛ زیرا خود را آنقدر ارزشمند و محق می‌دانند که نیاز‌هایشان برآورده شود. افرادی که عزت نفس بالایی دارند هیچگاه خود را با دیگران مقایسه نمی‌کنند تا خود را بابت کاستی‌هایشان به باد انتقاد و سرزنش بگیرند. آنها وجود خود را با تمام نقص‌ها و کاستی‌ها و خوبی‌ها ارزشمند می‌دانند و بر این باورند که باید خود را فقط با گذشته خود مقایسه کنند. این افراد اگر تفاوتی میان خود و دیگری ببینند می‌دانند آنچه را که در دیگری برایشان قابل تحسین است درون خود دارند و می‌توانند به آن دست یابند؛ بنابراین هرگز حسادت یا چشم و هم چشمی نمی‌کنند، هرگز برای به دست آوردن آنچه دیگری دارد دست به تخریب و آسیب زدن به او نمی‌زنند.

آنها برای خود زندگی می‌کنند و به زندگی دیگران نیز احترام می‌گذارند. افرادی که عزت نفس سالم و بالایی دارند انسان‌های منعطف‌تری هستند، اما همیشه تعادل را حفظ می‌کنند. آنها نه آنقدر مانند مهرطلب‌ها انعطاف‌پذیر و نه آنقدر مانند خودشیفتگان خشک و خودمحور هستند. معقولانه‌تر و متعادل‌تر زندگی می‌کنند، فکر می‌کنند و برخورد می‌کنند. این افراد در مقابل تغییر نیز شخصیت منعطف‌تری دارند و از تغییرات استقبال می‌کنند و کمتر از ناآشنا‌ها و چیزهای جدید می‌ترسند. همچنین، این افراد تعصب و جمودیت فکری کمتر و دیدگاه گسترده‌تری دارند.

افرادی که عزت نفس سالم و بالایی دارند به راحتی به اشتباهات خود اذعان می‌کنند و درصدد جبران و اصلاح بر می‌آیند. در واقع، آنها نسبت به افراد دیگر غرور کاذب کمتری دارند و واقع‌بین‌تر هستند. آنها واقعیت‌ها را می‌بینند و می‌پذیرند و بر اساس آنچه واقعی است رفتار می‌کنند. افرادی که عزت نفس سالم و بالایی دارند در روابط خود نیز متعادل‌تر رفتار می‌کنند. آنها نه اهل سرسپردگی و مردم‌داری‌های بیمارگونه هستند و نه اهل جنگ، دشمنی و رفتار تدافعی در قبال مردم هستند؛ نه بیش از حد خدمت می‌کنند تا جایی که به خود آسیب برسانند و نه بی‌تفاوت نسبت به دیگران و خودشیفته هستند.

بیشتر ببینید:
فکر کن ...

منبع : دنیای اقتصاد

دسته بندی‌ها: روانشناسی

برچسب‌ها : <<>>

دیدگاه خود را بنوبسید